Izvještaj o korištenju resursa za napredno računanje u Srcu za 2024. godinu

31. 01. 2025.

HRHPCCC

Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu (Srce) je pripremio Izvještaj o korištenju resursa za napredno računanje u Srcu za 2024. godinu. Izvještaj donosi pregled informacija o korištenju superračunala „Supek“, najjačeg hrvatskog superračunala i ujedno nacionalnog Tier-1 HPC resursa, zatim resursa za napredno računanje u oblaku „Vrančić“  te klastera Padobran, koji je izgrađen na resursu „Vrančić. Ovi resursi, izgrađeni kroz projekt HR-ZOO, sastavni su dio usluge Srca „Napredno računanje“ u okviru koje stručnjaci Srca uz pristup resursima, svim istraživačima u Hrvatskoj osiguravaju programsko okruženje te pružaju naprednu podršku i edukaciju u korištenju. Budući da je izvještaj povezan s Informacijskim sustavom znanosti RH - CroRIS, moguće je jednim „klikom“ doći do detaljnog opisa projekta.

Izvještaj o korištenju resursa za napredno računanje u Srcu za 2024. godinu donosi detaljan pregled iz kojeg je vidljivo da su resurse za napredno računanje u Srcu koristile 82 ustanove iz sustava znanosti i visokog obrazovanja te 792 korisnika na ukupno 329 projekata.  

Tijekom 2024. godine Institut Ruđer Bošković, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Odjel za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prednjačili su u korištenju navedenih resursa.  

Na razini cjelokupne usluge, u 2024. godini bilježimo povećanje broja projekata od 15,85 % u odnosu na 2023. godinu. Također, u 2024. godini je ostvaren porast ukupnog broja korisnika od 32,89 % u odnosu na prethodnu godinu. Ukupna iskorištenost resursa izražena u CPU godinama porasla je za 42,25 %, a ukupna iskorištenost resursa izražena u GPU godinama porasla je za 58,58 % u 2024. godini u odnosu na 2023. godinu.  

Srce kontinuirano potiče praksu transparentnog korištenja raspoloživih nacionalnih resursa s ciljem učvršćivanja postojećih suradnji i otvaranja prostora za realizaciju novih. Zbog toga se velika pažnja posvećuje i informiranju zajednice o korištenju usluga i resursa Srca koji su im dani na raspolaganje, a potvrda tog pristupa je izrada sustava za izvještavanje o korištenju resursa za napredno računanje u Srcu.

Rezultati prikazani u izvještaju potvrđuju rastući značaj naprednog računanja u znanstvenoj zajednici u Hrvatskoj. Povećan broj korisnika i projekata, kao i visoka iskorištenost dostupnih resursa, ukazuju na sve veću potrebu za ovakvim uslugama. Hrvatski centar kompetencija za HPC (HR HPC CC) će nastaviti s unaprjeđenjem pružanja podrške znanstvenicima, ali i poduzetnicima, omogućujući im pristup vrhunskim računalnim kapacitetima potrebnim za istraživačke aktivnosti u Hrvatskoj te superračunalima u Europi (EuroHPC JU).