15. 11. 2024.
(Zagreb, 14. studenog 2024.) Sveučilišni računski centar (Srce) je 12. i 13. studenoga bilo domaćin Dana Hrvatskog centra kompetencija za HPC, koji je okupio vrhunske stručnjake iz Hrvatske i Europe kako bi razgovarali o aktualnim trendovima i izazovima u području računarstva visokih performansi (HPC).
Prvi dan, 12. studeni, donio je tri praktične radionice koje su privukle pažnju sudionika iz raznih sektora. Radionica Modeliranje (nano)materijala s Quantum ESPRESSO, koju je organizirao CoE MAX (MAterials design at the eXascale), pokrila je glavne značajke Quantum ESPRESSO koda, s naglaskom na razvijanje praktičnih vještina u atomističkom modeliranju koristeći metode teorije funkcionala gustoće. Radionica Uvod u kvantno računarstvo, organizirana u suradnji s Francuskim centrom kompetencija za HPC, HPDA i AI (CC-FR) i ROMEO računalnim centrom Sveučilišta u Reimsu Champagne-Ardenne, omogućila je sudionicima da otkriju osnove kvantnog računarstva i programiraju svoj prvi kvantni program. Treća radionica, "HPC usluge za poduzetnike", održana je u sklopu projekta EDIH CROBOHUB++, pod vodstvom stručnjaka Srca, i bila je usmjerena na tvrtke koje žele saznati više o ključnim aspektima i praktičnim načinima korištenja HPC tehnologije u poslovanju.
Drugi dan, 13.studeni, bio je posvećen prezentacijama o razvoju i budućnosti HPC-a. Ravnatelj Srca Ivan Marić i predstojnik sektora za napredno računanje Emir Imamagić predstavili su povijesni pregled HPC-a u Hrvatskoj i razvoj tih tehnologija iz perspektive Srca. Mladen Skelin iz EuroHPC JU prezentirao je daljnje planove za izgradnju EU infrastrukture, uključujući izgradnju novih i nadogradnju postojećih superračunala, nabavu kvantnih računala te uspostavu AI Factories, ekosustava AI-optimiziranih superračunala i povezanih usluga. Najavio je i buduće pozive za financiranje naprednijih resursa usmjerenih prema eksaskalarnom računarstvu te pohvalio zastupljenost Hrvatske u dosadašnjim pozivima za bespovratna sredstva. Istaknuo je potrebu boljeg korištenja EU sredstava za infrastrukturu i partnerstva s industrijom.
Miriam Koch predstavila je projekt EuroCC2, ističući suradnju među 33 EU nacionalna centra i Centara izvrsnosti (CoE) te CASTIEL projekta kako bi svi zajedno poboljšali kompetencije i usluge posebice za korisnike iz industrije. Josip Knezović s FER-a prezentirao je rad na European Processor Initiative (EPI) projektu, usmjerenom na razvoj visokoučinkovitih procesora i akceleratora.
HPC temelj napretka svih sektora društva
Okrugli stol na temu „HPC u službi inovacija i strateškog razvoja: Stvaranje novih mogućnosti u svim sektorima" okupio je ugledne paneliste: prof. dr. sc. Hrvoja Džapu, voditelja EDIH CROBOHUB++ (FER); dr. sc. Miljenka Hajnića, načelnika Sektora za interoperabilnost i upravljanje podacima u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije; Emira Imamagića, voditelja Hrvatskog centra kompetencija za HPC iz Srca, dr. sc. Hrvoja Meštrića, ravnatelja Uprave za znanost i tehnologiju u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, te prof. dr. sc. Ozrena Polašeka, upravitelja Hrvatske zaklade za znanost.
U izlaganjima se moglo čuti kako Hrvatska zaklada za znanost kontinuirano prati zahtjeve istraživača i nastoji poboljšati upravljanje resursima, što uključuje uvođenje obveze prilaganja planova upravljanja podacima (PUP) projektnim prijedlozima, čime Srce može bolje predviđati i planirati unapređenja infrastrukture. Dr. sc. Hrvoje Meštrić naglasio je da rascjepkanost resursa unutar znanstvenih institucija ostaje izazov, dok je suradnja više ministarstava ključna za definiranje potreba i strateškog ulaganja u HPC resurse. Dr. sc. Miljenko Hajnić istaknuo je potrebu za razvojem kulture dijeljenja podataka među državnim tijelima te naveo kako Hrvatska raspolaže s preko 600 registara koji se trenutno koriste izolirano. U tijeku je izrada Politike otvorenih podataka koja će omogućiti znanstvenicima pristup većim količinama podataka.
Tijekom okruglog stola, dr. sc. Ivor Lončarić s Instituta Ruđer Bošković i Filip Zorić iz tvrtke Crobotic Solutions podijelili su primjere primjene HPC tehnologija u znanosti i industriji, zaključivši da je ulaganje u HPC temelj napretka svih sektora društva.
Panelisti su se složili da je potrebno raditi istovremeno u svim područjima – znanosti, javnoj upravi i gospodarstvu kako bi se HPC tehnologije iskoristile u svom punom potencijalu.
Sve prezentacije možete naći kod imena predavača u programu ovdje.
Fotogalerija nalazi se na Flickr.